E-commerce dla sprzedaży B2B, czyli jakość tkwi w detalach

eCommerce B2B

Skuteczna sprzedaż internetowa w B2B wymaga innych założeń niż projekt, który skierowany jest do klienta detalicznego. Współpraca dwóch marek to zarówno większy wolumen jak i sprzedaż – a co za tym idzie inne wymagania techniczne.

Platforma B2B, w przeciwieństwie do typowego sklepu internetowego, uwzględniać musi specyfikę sprzedaży hurtowej czy opartej na systemie wielu zamówień i zbiorczym fakturowaniu. Stąd duże znaczenie np. integracji danych z systemem ERP czy odpowiednio skonstruowana siatka umów – zarówno handlowych jak i dotyczących polityki rabatowej.

Integracja poszczególnych aplikacji, umożliwiającego w czasie rzeczywistym na modyfikacje danych i swobodny przepływ informacji musi iść w parze z ponadprzeciętnymi zabezpieczeniami.

Platformy B2B zawierają szczególnie cenne rozwiązania od strony know how, polityki cenowej, stanów magazynowych czy wysokości zamówień. Tu jakość i ostateczny efekt działania tkwi w szczegółach – łańcuch jest tak mocny jak mocne okażą się jego poszczególne ogniwa.

Warehouse Management System ma znaczenie

Tworząc platformy handlowe dla B2B warto sięgać nie tylko po podstawowe rozwiązania, ale indywidualizowane i zaawansowane technologie. To np. hierarchia kontrahentów – struktura skutecznie wyodrębniająca kluczowych partnerów wraz z dostosowaniem uprawnień do ich obsługi poprzez odrębnych pracowników.

Naturalnym elementem są też indywidualizację cennikowe czy rabatowe oraz różnorodność ich wariantów. Ceny w B2B muszą różnić się w zależności od tradycji w relacjach podmiotów, miejsca dostawy czy innych uwarunkowań. Nie ma tu miejsca na ogół; rynek zdobywa się szczegółowością i zaawansowaniem rozwiązań technicznych. 

W te założenia wpisuje WMS. Warehouse Management System – system zarządzania magazynem dostosowany do konkretnych potrzeb firmy – to nie tylko skuteczna kontrola nad przebiegiem obrotów. Przekłada się przede wszystkim na ograniczenie ryzyka błędów czy sprawną koordynację.

Wszystko sprowadza się do automatyzacji procesów oraz swoistej logiki użytkowej – to platforma B2B ma zadbać o to, by sprzedaż w szerszym wymiarze odbywała się płynnie na każdym etapie obsługi: od zamówienia po wysyłkę i księgowość dokumentacji.

Email
close slider

* pola wymagane