Jak projektować dla użytkownika, czyli UI i UX design

Podczas tworzenia sklepu internetowego, platformy B2B czy dowolnej aplikacji, równie istotną kwestią co działanie, jest jej wygląd. Powinien on być nie tylko atrakcyjny, ale też wychodzić naprzeciw konkretnym potrzebom.

UI design, a decyzje sprzedażowe

Odpowiednie zaprojektowanie UI – czyli interfejsu użytkownika – potrafi mieć ogromny wpływ na rozwoju danej strony. Jego wygląd jest jednym z pierwszych czynników, które wpływają na podjęcie istotnych decyzji – zwłaszcza w przypadku zakupów przez internet. Profesjonalna, atrakcyjna szata graficzna przyciąga i pomaga skłonić się do wyboru danej firmy, a tym samym – powierzenia jej swoich pieniędzy.

(…) przygotowanie interfejsu użytkownika
nie ogranicza się jedynie do przyjemnego dla oka wyglądu

Jak wygląd interfejsu użytkownika realnie wpływa na decyzje sprzedażowe? Przede wszystkim, pozwala on szybko zaprezentować markę i wysłać jasne komunikaty. Odwiedzający rzadko czytają treści – zamiast tego dokonują szybkiego “skanowania” zawartości stron. Dlatego warto postawić na przejrzysty oraz czytelny design. Istotne jest odpowiednie kierowanie uwagą użytkownika – za pomocą odpowiednich rozwiązań wizualnych jesteśmy w stanie wirtualnie „poprowadzić go za rękę” i nakłonić do konkretnych działań. Jednak odpowiednie przygotowanie interfejsu użytkownika nie ogranicza się jedynie do przyjemnego dla oka wyglądu. To także interakcja, którą możemy odpowiednio zaprojektować – a zajmuje się tym dziedzina, znana jako UX design, od angielskiego user experience – doświadczenie użytkownika.

UX design, czyli projektowanie doświadczeń.

UX design jest terminem, który nieustannie zdobywa popularność i często pojawia się zarówno na blogach poświęconych e-commerce, jak i w naukowych opracowaniach. Łączy w sobie wiele kwestii, które istotnie wpływają na interakcję. Głównym założeniem jest wywołanie w użytkowniku pozytywnych doświadczeń – przede wszystkim poprzez wygodną, intuicyjną obsługę.

UX design skupia się na użytkowniku i jego odczuciach związanych z korzystaniem z systemu. Choć w tej dziedzinie możemy znaleźć uniwersalne wskazówki, to należy pamiętać, że każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Odpowiednie, skrupulatne projektowanie doświadczeń użytkownika może przynieść wiele korzyści. Skomplikowane, nieprzyjazne dla użytkownika sklepy internetowe, w których nawigacja utrudnia znalezienie odpowiedniej treści, po prostu nie będą konwertowały. Nie ma tu znaczenia czy jest to wdrożenie platformy Magento czy innej – odbiór wizualny jest niemal tak istotną kwestią jak lista funkcjonalności. Czasem wystarczy zmienić kilka rzeczy – takie jak uproszczenie procesu zakupu czy dodanie informacji o statusie – by zwiększyć konwersję.

Email
close slider

* pola wymagane